Japonské mýty a pověsti


Lišky v japonské mytologii

Vzhledem k tomu, že Yu Yu Hakusho vychází z japonských mýtů a legend, je obzvláště v případě Kuramy potřeba seznámit se s některými z nich, abychom lépe pochopili jeho původ.

Podle japonské tradice jsou lišky kouzelnými bytostmi oplývajícími neobyčejnou moudrostí a magickými schopnostmi. Liška, která se dožije 100 let, získává schopnost přeměnit se do lidské podoby. Se zvyšujícím se věkem jí také přibývá ocasů (celkem jich může mít až 9), přičemž každý ocas navíc symbolizuje vyšší stáří a tím pádem i větší moudrost a kouzelnou moc.

Lišky bývají v japonské mytologii zobrazovány různě - někdy jako šprýmaři tropící leckdy i poněkud kruté žerty na účet nic netušících lidí, jindy naopak jako dobro konající poslové bohyně Inari. Častým motivem japonských legend je také milostný vztah mezi člověkem a liškou v lidské podobě (většinou se jedná o dvojici muž-člověk a žena-liška, ale může to být i obráceně), který končívá svatbou, případně i narozením dětí.

Tým Uraotogi a japonská lidová slovesnost

Pro postavy některých bojovníků týmu Uraotogi - konkrétně Uraurashimu, Kuro Momotara a Makintara - byly inspirací hrdinové japonských pohádek.

Urashima Taro byl rybář, který jednoho dne zachránil želvu. Ta se mu odvděčila tím, že jej vzala do kouzelného paláce pod vodou, kde Urashima strávil krátký čas jako host překrásné princezny. Při odchodu od ní obdržel darem záhadnou skříňku, kterou nesměl nikdy otevřít. Po návratu do svého světa Urashima zjistil, že během těch několika dnů strávených pod mořskou hladinou uplynulo na povrchu 700 let a všichni jeho blízcí jsou již dávno po smrti. Žalem zlomený Urashima otevřel kouzelnou skříňku, která jak se ukázalo, ukrývala jeho skutečný věk, během několika vteřin zestárl a zemřel.

Momotaro (česky "chlapec z broskve") připomíná českého Plaváčka. Hlavní hrdina této pohádky totiž coby nemluvně připlaval ke svým adoptivním rodičům po vodě v obrovské broskvi. V dospělosti se vydal na nedaleký ostrov porazit obra, který terorizoval tamní obyvatelstvo a po cestě se spřátelil s třemi mluvícími zvířaty - psem, opicí a bažantem - která se mu rozhodla pomoci. Společně obra porazili a po návratu domů žili šťastně a spokojeně až do smrti.

Kintaro (česky "zlatý chlapec") vyrůstal uprostřed divočiny a jeho jedinými přáteli byla zvířata. Už od útlého dětství vynikal obrovskou silou, např. holýma rukama drtil kameny, ohýbal kmeny stromů či vytrhával vzrostlé stromy i s kořeny. Kromě silných paží používal jako bojový nástroj sekeru. Vystupuje v mnoha japonských pověstech, v nichž bojuje proti různým obludám či démonům nebo třeba i medvědům oděn pouze v dětském bryndáčku (všechny hrdinské skutky totiž vykonal ještě coby batole).

Zpět na informace o anime

Seriál

Detektiv Světa duchů
Turnaj černých bojových umění
Černá kapitola
Tři králové

Filmy

Zlatá pečeť
Pouta ohně

Ostatní

Manga
Eizou Hakusho
Yu Yu Hakusho a japonské mýty
Zajímavosti a spekulace
Hudba (soundtrack)