Koenma

Koenma je syn krále Světa duchů Enmy. Vládne Světu duchů v době, kdy je jeho otec na služební cestě, což je skoro pořád. Mezi jeho povinnosti patří rozhodování o tom, které duše přijdou do nebe a které do pekla a do jeho pole působnosti patří i řízení aktivit spojených s detektivy Světa duchů.

Přestože je mu už při nejmenším 700 let, vypadá stále jako batole včetně neodmyslitelného dudlíku, který nikdy neodkládá. Dokáže se přeměnit do podoby teenagera a tuto schopnost využívá zejména ve chvílích, kdy se pohybuje mimo Svět duchů. Nechce totiž, aby se mu okolí pošklebovalo. Na hlavě nosí čepici s nápisem "Jr", což je zkratka od "Enma Junior" (Enma mladší). Stejný nápis se nachází i přímo na jeho čele na místě, které obvykle zakrývá čepice - to dělá z Koenmy jedinou osobu na světě, která má po vzoru známého přísloví na čele napsáno jak se jmenuje.

Především ve své dětské formě se Koenma snadno rozčílí (kolikrát i kvůli úplné banalitě) a vynucuje si poslušnost svých podřízených křikem a výhružkami či urážkami. Častou obětí jeho citových výlevů bývá jeho věrný sluha, modrý obr s "typicky japonským" jménem George, kterému Koenma, když je ve špatné náladě, ukládá i všelijaké tresty. Jejich vzájemná interakce je zdrojem mnoha komických scén v anime.

Koenmův dudlík je ve skutečnosti zdrojem koncentrované duchovní energie a může fungovat jako velmi silná zbraň - Mafukkan, což je nejsilnější obranné kouzlo Světa duchů, které by mělo odrovnat i přízrak nejvyšší třídy S. Koenma svůj dudlík jen zřídka kdy vyndá z pusy a pro jeho použití v třetí sérii si dokonce musel vyžádat od otce zvláštní povolení.

Na první pohled je Koenma rozmazlený fracek a zbabělec, který špinavou práci nechává na druhé a když se objeví nějaké nebezpečí, honem se utíká schovat. Pokud ale opravdu o něco jde, například o osud světa, dokáže se překvapivě pochlapit. Zejména v třetí a čtvrté sérii už působí více jako rozhodný a zodpovědný zástupce panovníka a ne jako nevychované tříleté děcko, jak se prezentoval zpočátku. Dokonce byl připraven obětovat se pro blaho ostatních a vzepřel se svému otci aby pomohl Yusukemu. Kvůli své neposlušnosti pak musel nějaký čas žít ve Světě lidí, než ho král Enma vzal opět na milost.

Mini-galerie

Koenma ve své dospělejší podobě.

Koenma a George

Koenma v manze

VSTUP DO HLAVNÍ GALERIE

Hlavní postavy

Yusuke
Kuwabara
Kurama
Hiei

Vedlejší postavy

Koenma
Botan
Genkai
Keiko
Shizuru
Yukina

Turnaj

Tým Toguro
Tým Uraotogi
Tým Masho
Tým Ichikagi
Tým Rokuyoukai

Ostatní

Čtyři šelmy
Sensuiho parta
Tři králové
Obyvatelé světa lidí


Víte, že ?

  • Král Enma (toto jméno má pouze v japonsku, jinak bývá nazýván Yama) je v budhistické mytologii vládce říše zemřelých.
  •