Hiei

Hiei je míšenec, zrozený ze zakázaného svazku ledové víly a neznámého muže, pravděpodobně ohnivého přízraku. Přišel na svět spolu se sestrou-dvojčetem Yukinou, ale zatímco Yukina je po matce ledová víla, Hiei je po otci ohnivý přízrak. Jelikož byl chlapec, byl své matce Hině krátce po narození ostatními vílami odebrán a svržen z jejich Ledového ostrova, který levituje nad světem přízraků. Víly, které žijí v naprostém odloučení od mužů, se totiž obávaly, že dítě mužského pohlaví představuje pro jejich rasu vážnou hrozbu. Hiei pád přežil a v Zásvětí se ho ujala skupina banditů, mezi nimiž pak vyrůstal. Už v raném dětství byl dost násilnický a ve velmi nízkém věku se stal obávaným renegátem, který zabíjí jen pro zábavu.

Hiei odmalička velmi lpěl na vzácném kameni Hirui, který byl jeho jedinou památkou na matku. Když ale přívěsek s kamenem během jednoho souboje ztratil, nechal si od Shigureho, nejlepšího chirurga v Zásvětí, implantovat Třetí oko, které mu mělo umožnit drahokam najít. Svůj kámen sice s jeho pomocí nevypátral, zato našel cestu do své rodné vesnice kde se dozvěděl, že jeho matka již před lety zemřela a že má sestru, která opustila ostrov a šla ho hledat. Přestože byl po operaci oslabený (jeho duchovní síla klesla skoro na nulu), vydal se po sestřině stopě do Světa lidí aby ji našel a chránil. Kromě pátrání po Yukině se ale zapletl i do zločineckých aktivit. Poté, co jej po krádeži tří magických artefaktů Yusuke přemohl a předal spravedlnosti, dostal se Hiei z vězení ve Světě duchů pod podmínkou, že bude Yusukemu pomáhat v jeho práci detektiva.

Hiei je velmi uzavřený a straní se společnosti. Není zvyklý příliš dávat najevo emoce (snad kromě těch negativních) a snaží se vzbuzovat dojem, že mu na nikom a na ničem nezáleží, ač to není tak docela pravda. Má velký smysl pro čest a ten kdo s ním uzavře přátelství v něm získá cenného společníka (i když Hiei by samozřejmě nikdy veřejně nepřiznal, že kohokoli pokládá za svého přítele). Dlouho pátral po své sestře Yukině, ale když ji konečně našel, ani jí neřekl, že je jejím bratrem a spokojil se s tím, že ji může sledovat zpovzdálí. Dokonce aby si pojistil, že se Yukina o jejich příbuzenském vztahu opravdu nikdy nedozví, otevřeně prohlásil, že zabije kohokoli kdo by jí byť jen slůvkem naznačil jaká je pravá totožnost jejího bratra. Jedním z důvodů pro toto jednání je jeho obava, že by se Yukina mohla stydět za jeho zločineckou minulost.

Hieiho rodiště - ostrov ledových vil

I když jeho věk není oficiálně udán, dost možná je Hiei - stejně jako jeho druhové - teenager. Je rudooký, černovlasý, věčně zamračený a vzhledem k tomu, že chodí oděn převážně v černé, působí už od pohledu jako temná a nebezpečná osoba, a to i přes svou hodně malou postavu.

Mistrně zachází s mečem a v boji je jeho velkou devizou také neuvěřitelná rychlost - dokáže totiž natolik akcelerovat svůj pohyb, že ho není možné spatřit pouhým (ať už lidským či démonským) okem. Jako ohnivý přízrak je extrémně odolný vůči vysokým teplotám a dokáže ovládat oheň Světa lidí i Zásvětí. Také jeho Třetí oko (jagan) [překládá se i jako Zlé oko] je účinná zbraň. Zesiluje a značně rozšiřuje jeho vrozené schopnosti a také mu propůjčuje některé další, například telepatii, vidění na dálku a schopnosti ovládat mysli lidi i méně odolných přízraků hypnózou.

Hieiho nejnebezpečnějším útokem, při němž využívá Třetí oko, je Temný dračí plamen, úder tak silný, že po jeho prvním použití proti nepříteli sám málem přišel o ruku (nepřítel byl zcela anihilován). Od té doby, co zvládl tuto techniku, už Hieiho většinou neuvidíme bez pravé ruky pečlivě omotané speciálním obvazem - na paži má totiž tetování, které se aktivuje po sejmutí obvazu a s jehož pomocí vyvolá smrtícího draka stvořeného z Temného plamene.

Velmi zřídka bývá Hiei nazýván Hiei Jaganshi. U druhého jména se však nejedná o jeho příjmení, ale o titul, který je oprávněn používat jen ten, kdo má implantováno démonické Třetí oko a dokáže využívat všechny jeho schopnosti a techniky. Do češtiny to autoři titulků k seriálu přeložili jako Hiei Trojoký, i když lépe vystihující podstatu věci by patrně bylo Mistr Třetího oka či Nositel Třetího oka.

Mini-galerie

Hiei a jeho Třetí oko

Hiei v démonické podobě, kterou mu propůjčuje Třetí oko

Hiei jak ho zpodobňuje manga


VSTUP DO HLAVNÍ GALERIE

Hlavní postavy

Yusuke
Kuwabara
Kurama
Hiei

Vedlejší postavy

Koenma
Botan
Genkai
Keiko
Shizuru
Yukina

Turnaj

Tým Toguro
Tým Uraotogi
Tým Masho
Tým Ichikagi
Tým Rokuyoukai

Ostatní

Čtyři šelmy
Sensuiho parta
Tři králové
Obyvatelé světa lidí


Víte, že ?

  • Jméno Hiei znamená "létající stín".
  • Hiei dvakrát vyhrál soutěž o neojblíbenější postavu v manze Yu Yu Hakusho (manga č. 7 a 12). V hlasování o nejoblíbenější souboj se jeho zápas s Buim umístil na druhém místě (manga č. 17).
  • Podle autora mangy Yoshihira Togashiho vznikla jména Hieiho a Kuramy ze zcela náhodného podnětu kombinací jmen dvou hráčů baseballu.
  • Hiei je jméno japonské hory ležící na ostrově Honšú severovýchodně od Kjóta, hned vedle hory Kurama. Na jejím vrcholu je umístěn budhistický chrám založený v roce 788. V japonské mytologii byla hora Hiei považována za sídlo bohů a démonů.
  • V japonštině Hieiho dabuje Nobuyuki Hiyama.
  • Při uvedení anime na Filipínách byl Hiei pojmenován jako Vincent.
  •